TPA6120 headphone amplifier testing. Performance Measurement
| Testing device | TPA6120 Headphone Amplifier |
| Sampling mode | 24-bit, 48 kHz |
| Interface | E-MU1616m |
| Testing chain | E-MU1616m>TPA6120 Headphone Amplifier>E-MU1616m |
| Supply voltage AC | 18V...0...18V |
| Load resistance | 68 Ohm |
| Testing power | 0.25W |
| Maximum power | 0.6W |
| 20 Hz - 20 kHz filter | ON |
| Normalize amplitude | ON |
| Level change | -0.5 dB / -0.5 dBБ |
| Mono mode | OFF |
| Calibration singal, Hz | 1000 |
| Polarity | correct/correct |
Summary
| Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB | -0.03, -0.09 |
Excellent |
| Noise level, dB (A) | -102.6 |
Excellent |
| Dynamic range, dB (A) | 102.5 |
Excellent |
| THD, % | 0.014 |
Good |
| THD + Noise, dB (A) | -75.0 |
Average |
| IMD + Noise, % | 0.043 |
Good |
| Stereo crosstalk, dB | -58.1 |
Good |
| IMD at 10 kHz, % | 0.018 |
Very good |
| General performance | Very good |
Frequency response

Left |
Right |
|
| From 20 Hz to 20 kHz, dB | -0.07, +0.01 |
-0.13, -0.03 |
| From 40 Hz to 15 kHz, dB | -0.04, +0.01 |
-0.09, -0.03 |
Noise level

Left |
Right |
|
| RMS power, dB | -101.3 |
-101.4 |
| RMS power (A-weighted), dB | -102.5 |
-102.7 |
| Peak level, dB FS | -80.5 |
-80.3 |
| DC offset, % | -0.0 |
-0.0 |
Dynamic range

Left |
Right |
|
| Dynamic range, dB | +101.2 |
+101.3 |
| Dynamic range (A-weighted), dB | +102.4 |
+102.5 |
| DC offset, % | +0.00 |
-0.00 |
THD + Noise (at -3 dB FS)

Left |
Right |
|
| THD, % | 0.01359 |
0.01343 |
| THD + Noise, % | 0.01373 |
0.01358 |
| THD + Noise (A-weighted), % | 0.01780 |
0.01759 |
Intermodulation distortion

Left |
Right |
|
| IMD + Noise, % | 0.04295 |
0.04320 |
| IMD + Noise (A-weighted), % | 0.00813 |
0.00823 |
Stereo crosstalk

Left |
Right |
|
| Crosstalk at 100 Hz, dB | -66 |
-46 |
| Crosstalk at 1000 Hz, dB | -69 |
-46 |
| Crosstalk at 10000 Hz, dB | -60 |
-46 |
IMD (swept tones)

Left |
Right |
|
| IMD + Noise at 5000 Hz, | 0.01790 |
0.01760 |
| IMD + Noise at 10000 Hz, | 0.01767 |
0.01739 |
| IMD + Noise at 15000 Hz, | 0.01743 |
0.01744 |
Conclusions
| The TPA6120 headphone amplifier is assembled on the basis of a powerful specialized op-amp with high load capacity and high speed,
thanks to which the sound quality will be at a very high level in almost any headphone. The board is designed for efficient drainage
heat from the chip, so additional cooling is not required. Signal path is maximally simplified and shortened - absent
decoupling capacitors, which can be called an uncompromising solution for the sake of quality. The amplifier is assembled on DIP elements, which
managed to fit only 5x5cm on the board. Suppression of harmonics and noise at a very high level, only the second harmonic prevails in the spectrum.
Summary: An excellent and high quality amplifier with a high sound level. The amplifier is suitable as a start to the world of high-quality sound for headphones, as well as in case of a shortage of space in the building. You can buy an amplifier from us at kit-amp.com. To unleash the potential of this amplifier, we recommend both signal source and headphones of a sufficiently high level |
Related Products
Headphone amplifier THS6012
Ultra linear, neutral and very good sounding AV class headphone amplifier based on a dedicated ADSL chip - THS6012. Taking into account the requirements for this ADSL driver - an uneven frequency resp..
990.00грн.
TPA6120 Headphone Amplifier
Ultra linear, neutral and very good sounding AV class headphone amplifier based on the specialized TPA6120 chip. It is believed that this microcircuit is the THS6012 ADSL driver that has not passed th..
990.00грн.
Related Articles
Headphone amplifier, A class Mini, measurements
Testing device Headphone amplifier, A class Mini Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>Headphone amplifier, A class Mini>..
Headphone amplifier, THS6012, measurements
Testing device THS6012 Headphone Amplifier Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>THS6012 Headphone Amplifier>E-MU1616m ..
Headphone amplifier, LM386, measurements
Testing device LM386 Headphone Amplifier Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>LM386 Headphone Amplifier>E-MU1616m ..






