A wide scope of application includes:
- power supplies for amplifiers,
- laboratory power supplies,
- LED panels, tapes,
- powerful DC motors,
- charging device,
thanks to which the power supply is universal. Also, small dimensions and low price compared to transformer counterparts, in some cases make it simply irreplaceable.
| General characteristics | |
| Built-in protection | Surge protection Over current From short circuit |
| Output voltage additional (constant) DC | 5V-1А |
| Output voltage, (constant) DC | 12V |
| Power up | 100W |
| Size | 106,5х57mm |
| Supply voltage, maximum (variable) AC | 265V |
| Supply voltage, minimum (variable) AC | 85V |
| The maximum current | 8A |
| Transducer type | AC-DC |
Switching power supply 12V 8A, 5V 1A, AC-DC converter
- Brands CHINA
- Product Code: PS12A851-01
- Availability: Is expected
-
0.00грн.
Related Products
Amplifier D-class, TPA3116D2, 2x50W
The development of modern silicon technology has given a second life to class D amplifiers. The circ..
0.00грн.
Amplifier with tone control D-class, TPA3116D2, 2x50W
The development of modern silicon technology has given a second life to class D amplifiers. The circ..
290.00грн.
Amplifier with adjustable D-class, TPA3116D2, 2x50W
Introducing another high-quality volume-controlled amplifier in Class D on a TPA3116D2 chip from Tex..
190.00грн.
Amplifier with adjustable D-class, PAM8610, 2x10W
Miniature amplifier with volume control, class D on a PAM8610 chip from the American company Power A..
80.00грн.
TDA2030A Mono Amplifier
The TDA2030A Low Frequency Amplifier Module is designed to produce high-quality medium-output audio ..
210.00грн.
24Pin ATX motherboard power supply from 12V
The device DC 12V 160W 24Pin Pico ATX presents a power adapter to the input of which a voltage of 12..
0.00грн.
Enclosure MB-50ECU (Black) W90-H45-L150
Universal metal housing for electronics (REA).The body is made of steel. The metal casing for the ra..
490.00грн.
Electronic volume control PT2256 with loudness
When assembling or repairing audio amplifiers, it is not uncommon for it to be necessary to adjust t..
440.00грн.












