THS6012 headphone amplifier testing. Performance Measurement
| Testing device | THS6012 Headphone Amplifier |
| Sampling mode | 24-bit, 48 kHz |
| Interface | E-MU1616m |
| Testing chain | E-MU1616m>THS6012 Headphone Amplifier>E-MU1616m |
| Supply voltage AC | 18V...0...18V |
| Load resistance | 68 Ohm |
| Testing power | 0.25W |
| Maximum power | 0.6W |
| 20 Hz - 20 kHz filter | ON |
| Normalize amplitude | ON |
| Level change | -0.5 dB / -0.5 dBБ |
| Mono mode | OFF |
| Calibration singal, Hz | 1000 |
| Polarity | correct/correct |
Summary
| Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB | +0.01, -0.06 |
Excellent |
| Noise level, dB (A) | -103.5 |
Excellent |
| Dynamic range, dB (A) | 103.4 |
Excellent |
| THD, % | 0.012 |
Good |
| THD + Noise, dB (A) | -76.2 |
Average |
| IMD + Noise, % | 0.040 |
Good |
| Stereo crosstalk, dB | -70.0 |
Good |
| IMD at 10 kHz, % | 0.016 |
Very good |
| General performance | Very good |
Frequency response

Left |
Right |
|
| From 20 Hz to 20 kHz, dB | -0.07, +0.01 |
-0.09, +0.01 |
| From 40 Hz to 15 kHz, dB | -0.04, +0.01 |
-0.06, +0.01 |
Noise level

Left |
Right |
|
| RMS power, dB | -102.3 |
-102.2 |
| RMS power (A-weighted), dB | -103.5 |
-103.5 |
| Peak level, dB FS | -80.9 |
-81.1 |
| DC offset, % | -0.0 |
-0.0 |
Dynamic range

Left |
Right |
|
| Dynamic range, dB | +102.2 |
+102.1 |
| Dynamic range (A-weighted), dB | +103.3 |
+103.4 |
| DC offset, % | +0.00 |
-0.00 |
THD + Noise (at -3 dB FS)

Left |
Right |
|
| THD, % | 0.01168 |
0.01203 |
| THD + Noise, % | 0.01182 |
0.01216 |
| THD + Noise (A-weighted), % | 0.01531 |
0.01576 |
Intermodulation distortion

Left |
Right |
|
| IMD + Noise, % | 0.04022 |
0.04070 |
| IMD + Noise (A-weighted), % | 0.00754 |
0.00768 |
Stereo crosstalk

Left |
Right |
|
| Crosstalk at 100 Hz, dB | -66 |
-67 |
| Crosstalk at 1000 Hz, dB | -69 |
-69 |
| Crosstalk at 10000 Hz, dB | -62 |
-69 |
IMD (swept tones)

Left |
Right |
|
| IMD + Noise at 5000 Hz, | 0.01597 |
0.01624 |
| IMD + Noise at 10000 Hz, | 0.01576 |
0.01603 |
| IMD + Noise at 15000 Hz, | 0.01582 |
0.01615 |
Conclusions
| Amplifier for AV class headphones on a specialized chip for ADSL lines - THS6012. Given the requirements
for this ADSL driver - uneven frequency response 3 dB at frequencies up to 140MHz and a load of 25 ohms, the
chip's characteristics are several tens of times higher than required for the audio range.
High load capacity, very solid characteristics, successful case, with heat dissipation directly on the board and a
short path allow you to create a neutral amplifier for Hi-Fi headphones. The board is designed to efficiently
remove heat from the chip, so no additional cooling is required. The signal path is maximally simplified and
shortened - there are no isolating capacitors, which can be called an uncompromising solution in favor of quality.
The amplifier is assembled on DIP elements, which managed to be placed on the board only 5x5 cm. Harmonic and
noise suppression at a very high level, only the second harmonic predominates in the spectrum.
Summary: A beautiful and high quality amplifier with a high sound level. The amplifier is suitable as a start in the world of quality sound for headphones, as well as in case of lack of space in the case. You can buy the amplifier from us in the kit-amp.com store. To reveal the potential of this amplifier, both a signal source and high-level headphones are recommended |
Related Products
Headphone amplifier THS6012
Ultra linear, neutral and very good sounding AV class headphone amplifier based on a dedicated ADSL chip - THS6012. Taking into account the requirements for this ADSL driver - an uneven frequency resp..
990.00грн.
TPA6120 Headphone Amplifier
Ultra linear, neutral and very good sounding AV class headphone amplifier based on the specialized TPA6120 chip. It is believed that this microcircuit is the THS6012 ADSL driver that has not passed th..
990.00грн.
Related Articles
Headphone amplifier, A class Mini, measurements
Testing device Headphone amplifier, A class Mini Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>Headphone amplifier, A class Mini>..
Headphone amplifier, THS6012, measurements
Testing device THS6012 Headphone Amplifier Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>THS6012 Headphone Amplifier>E-MU1616m ..
Headphone amplifier, TPA6120, measurements
Testing device TPA6120 Headphone Amplifier Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>TPA6120 Headphone Amplifier>E-MU1616m ..






