Performance measurement. Testing of the headphone amplifier, A class Mini
| Testing device | Headphone amplifier, A class Mini |
| Sampling mode | 24-bit, 48 kHz |
| Interface | E-MU1616m |
| Testing chain | E-MU1616m>Headphone amplifier, A class Mini>E-MU1616m |
| Supply voltage AC | 18V...0...18V |
| Load resistance | 68 Ohm |
| Testing power | 0.04W |
| Maximum power | 0.5W |
| Operational amplifier | NE5532 |
| 20 Hz - 20 kHz filter | ON |
| Normalize amplitude | ON |
| Level change | -0.5 dB / -0.5 dBБ |
| Mono mode | OFF |
| Calibration singal, Hz | 1000 |
| Polarity | correct/correct |
Summary
| Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB | +0.06, -0.07 |
Excellent |
| Noise level, dB (A) | -103.3 |
Excellent |
| Dynamic range, dB (A) | 103.2 |
Excellent |
| THD, % | 0.00786 |
Very good |
| THD + Noise, dB (A) | -79.4 |
Good |
| IMD + Noise, % | 0.00731 |
Excellent |
| Stereo crosstalk, dB | -69.0 |
Good |
| IMD at 10 kHz, % | 0.00737 |
Excellent |
| General performance | Very good |
Frequency response

Left |
Right |
|
| From 20 Hz to 20 kHz, dB | -0.17, +0.02 |
-0.16, +0.06 |
| From 40 Hz to 15 kHz, dB | -0.10, +0.02 |
-0.07, +0.06 |
Noise level

Left |
Right |
|
| RMS power, dB | -102.2 |
-102.2 |
| RMS power (A-weighted), dB | -103.3 |
-103.3 |
| Peak level, dB FS | -79.3 |
-79.7 |
| DC offset, % | -0.0 |
-0.0 |
Dynamic range

Left |
Right |
|
| Dynamic range, dB | +102.1 |
+102.2 |
| Dynamic range (A-weighted), dB | +103.2 |
+103.3 |
| DC offset, % | +0.00 |
-0.00 |
THD + Noise (at -3 dB FS)

Left |
Right |
|
| THD, % | 0.00803 |
0.00769 |
| THD + Noise, % | 0.00824 |
0.00790 |
| THD + Noise (A-weighted), % | 0.01093 |
0.01046 |
Intermodulation distortion

Left |
Right |
|
| IMD + Noise, % | 0.00747 |
0.00715 |
| IMD + Noise (A-weighted), % | 0.00582 |
0.00555 |
Stereo crosstalk

Left |
Right |
|
| Crosstalk at 100 Hz, dB | -70 |
-70 |
| Crosstalk at 1000 Hz, dB | -68 |
-68 |
| Crosstalk at 10000 Hz, dB | -53 |
-52 |
IMD (swept tones)

Left |
Right |
|
| IMD + Noise at 5000 Hz, | 0.00914 |
0.00866 |
| IMD + Noise at 10000 Hz, | 0.00656 |
0.00639 |
| IMD + Noise at 15000 Hz, | 0.00679 |
0.00670 |
Conclusions
| The symmetrical amplifier circuit based on complementary transistors has already become a "classic", which has proved not only the right to exist,
but also won the hearts and ears of a huge number of music lovers. The buffer on the op-amp allows you to slightly change the character and sound
quality with the replacement of the chip. The amplifier is assembled on DIP elements, which we managed to place on a whip only 5x5 cm.
Suppression of harmonics and noise at a very high level. Despite the massive radiators, the amplifier heats up quite a lot, and therefore,
it is necessary to provide for good ventilation of the case.
Bottom Line: A wonderful, transistorized amplifier with high sound quality. The amplifier is suitable for those who want to know how the Lehmann Audio Black Cube sounds and also has limited space in the cabinet. You can buy an amplifier from our store kit-amp.com. To unleash the potential of this amplifier, both a signal source and headphones of a sufficiently high level are recommended. |
Related Products
Headphone Amplifier, Class A mini
Class A headphone amplifier mini.The amplifier is assembled according to the scheme of Lehmann Audio Black Cube, but unlike the original, the trace of the tracks is reduced more than 3 times, which ca..
910.00грн.
Related Articles
Headphone amplifier, THS6012, measurements
Testing device THS6012 Headphone Amplifier Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>THS6012 Headphone Amplifier>E-MU1616m ..
Headphone amplifier, A class Premium, measurements
Testing device Headphone amplifier, A class Premium Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>Headphone amplifier, A class Premi..
Headphone amplifier, TPA6120, measurements
Testing device TPA6120 Headphone Amplifier Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>TPA6120 Headphone Amplifier>E-MU1616m ..





