Headphone amplifier, A class Premium. Testing, Measuring Characteristics
| Testing device | Headphone amplifier, A class Premium |
| Sampling mode | 24-bit, 48 kHz |
| Interface | E-MU1616m |
| Testing chain | E-MU1616m>Headphone amplifier, A class Premium>E-MU1616m |
| Supply voltage AC | 18V...0...18V |
| Load resistance | 68 Ohm |
| Testing power | 0.04W |
| Maximum power | 0.5W |
| Operational amplifier | LME49860 |
| 20 Hz - 20 kHz filter | ON |
| Normalize amplitude | ON |
| Level change | -0.4 dB / -0.4 dBБ |
| Mono mode | OFF |
| Calibration singal, Hz | 1000 |
| Polarity | correct/correct |
Summary
| Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB | +0.04, -0.05 |
Excellent |
| Noise level, dB (A) | -103.9 |
Excellent |
| Dynamic range, dB (A) | 103.8 |
Excellent |
| THD, % | 0.00342 |
Very good |
| THD + Noise, dB (A) | -86.0 |
Good |
| IMD + Noise, % | 0.0433 |
Excellent |
| Stereo crosstalk, dB | -68.5 |
Good |
| IMD at 10 kHz, % | 0.00442 |
Excellent |
| General performance | Very good |
Frequency response

Left |
Right |
|
| From 20 Hz to 20 kHz, dB | -0.17, +0.02 |
-0.16, +0.06 |
| From 40 Hz to 15 kHz, dB | -0.07, +0.02 |
-0.04, +0.05 |
Noise level

Left |
Right |
|
| RMS power, dB | -102.7 |
-102.8 |
| RMS power (A-weighted), dB | -103.8 |
-103.9 |
| Peak level, dB FS | -80.3 |
-80.7 |
| DC offset, % | -0.0 |
-0.0 |
Dynamic range

Left |
Right |
|
| Dynamic range, dB | +102.7 |
+102.8 |
| Dynamic range (A-weighted), dB | +103.7 |
+103.8 |
| DC offset, % | +0.00 |
-0.00 |
THD + Noise (at -3 dB FS)

Left |
Right |
|
| THD, % | 0.00335 |
0.00348 |
| THD + Noise, % | 0.00412 |
0.00427 |
| THD + Noise (A-weighted), % | 0.00494 |
0.00512 |
Intermodulation distortion

Left |
Right |
|
| IMD + Noise, % | 0.00426 |
0.00440 |
| IMD + Noise (A-weighted), % | 0.00348 |
0.00355 |
Stereo crosstalk

Left |
Right |
|
| Crosstalk at 100 Hz, dB | -70 |
-70 |
| Crosstalk at 1000 Hz, dB | -68 |
-67 |
| Crosstalk at 10000 Hz, dB | -52 |
-51 |
IMD (swept tones)

Left |
Right |
|
| IMD + Noise at 5000 Hz, | 0.00503 |
0.00500 |
| IMD + Noise at 10000 Hz, | 0.00401 |
0.00412 |
| IMD + Noise at 15000 Hz, | 0.00412 |
0.00426 |
Conclusions
| The headphone amplifier module is built on the principle of all the best and all in one. Protection guaranteed will keep the headphones, and the switchable tonnage will adjust the tonal balance at low volume. In signal chains use: |
| - Output transistors BD140 / BD139 Philips, vintage gray case with copper feet |
| - Driver transistors BC546 / BC556 Philips, vintage with a silver "muzzle" |
| - Polypropylene film capacitors WIMA, MKP series with shunting by mica capacitors KSO (mica with silver plating) |
| - Metal film resistors Vishay DALE (US military acceptance) |
| due to this, this model noticeably bypasses simpler counterparts in terms of measurements and sound. |
|
Summary: Uncompromising, solid-state amplifier with high sound quality and element base collection level. The amplifier is suitable for those who want to know how the Lehmann Audio Black Cube sounds, but not willing to pay for marketers. You can buy an amplifier from our store kit-amp.com. For disclosure potential of this amplifier, both a signal source and headphones of a sufficiently high level are recommended |
Related Products
Headphone amplifier, A class Premium
An uncompromising version of a class A headphone amplifier.The amplifier is built according to the well-proven Lehmann Audio Black Cube circuit, but unlike the original, the board has protection that ..
6420.00грн.
Related Articles
Measurement technique
Any more or less complex electronic device requires a functional check and adjustmentThe audio power amplifier is no exception and measurements of the characteristics of this device are not only a dev..
Headphone amplifier, A class Mini, measurements
Testing device Headphone amplifier, A class Mini Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>Headphone amplifier, A class Mini>..
Headphone amplifier, A class, measurements
Testing device Headphone amplifier, A class Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>Headphone amplifier, A class>E-MU1616m ..





