Headphone amplifier, A class. Testing, Measuring Characteristics
| Testing device | Headphone amplifier, A class |
| Sampling mode | 24-bit, 48 kHz |
| Interface | E-MU1616m |
| Testing chain | E-MU1616m>Headphone amplifier, A class>E-MU1616m |
| Supply voltage AC | 18V...0...18V |
| Load resistance | 68 Ohm |
| Testing power | 0.04W |
| Maximum power | 0.5W |
| Operational amplifier | NE5532 |
| 20 Hz - 20 kHz filter | ON |
| Normalize amplitude | ON |
| Level change | -0.4 dB / -0.4 dBБ |
| Mono mode | OFF |
| Calibration singal, Hz | 1000 |
| Polarity | correct/correct |
Summary
| Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB | +0.06, -0.04 |
Excellent |
| Noise level, dB (A) | -103.7 |
Excellent |
| Dynamic range, dB (A) | 103.7 |
Excellent |
| THD, % | 0.00575 |
Very good |
| THD + Noise, dB (A) | -82.0 |
Good |
| IMD + Noise, % | 0.00567 |
Excellent |
| Stereo crosstalk, dB | -67.0 |
Good |
| IMD at 10 kHz, % | 0.00593 |
Excellent |
| General performance | Very good |
Frequency response

Left |
Right |
|
| From 20 Hz to 20 kHz, dB | -0.14, +0.01 |
-0.20, -0.04 |
| From 40 Hz to 15 kHz, dB | -0.06, +0.02 |
-0.04, +0.06 |
Noise level

Left |
Right |
|
| RMS power, dB | -102.6 |
-102.4 |
| RMS power (A-weighted), dB | -103.8 |
-103.7 |
| Peak level, dB FS | -77.0 |
-77.6 |
| DC offset, % | -0.0 |
-0.0 |
Dynamic range

Left |
Right |
|
| Dynamic range, dB | +102.7 |
+102.8 |
| Dynamic range (A-weighted), dB | +103.7 |
+103.8 |
| DC offset, % | +0.00 |
-0.00 |
THD + Noise (at -3 dB FS)

Left |
Right |
|
| THD, % | 0.00574 |
0.00577 |
| THD + Noise, % | 0.00607 |
0.00611 |
| THD + Noise (A-weighted), % | 0.00791 |
0.00795 |
Intermodulation distortion

Left |
Right |
|
| IMD + Noise, % | 0.00565 |
0.00569 |
| IMD + Noise (A-weighted), % | 0.00449 |
0.00450 |
Stereo crosstalk

Left |
Right |
|
| Crosstalk at 100 Hz, dB | -69 |
-70 |
| Crosstalk at 1000 Hz, dB | -66 |
-66 |
| Crosstalk at 10000 Hz, dB | -49 |
-49 |
IMD (swept tones)

Left |
Right |
|
| IMD + Noise at 5000 Hz, | 0.00721 |
0.00719 |
| IMD + Noise at 10000 Hz, | 0.00525 |
0.00511 |
| IMD + Noise at 15000 Hz, | 0.00550 |
0.00533 |
Conclusions
| The amplifier is assembled according to the Lehmann Audio Black Cube circuit with optimization and minimization for tracks on a printed circuit board. The maximum distance on the printed circuit board of the signal part and the power supply part leads to minimization of interference and interference from the network. The amplifier operates in pure class A and is quite significant heats up during operation. |
|
Summary: A complete solution for building a high-end stationary headphone amplifier. You can buy an amplifier from us at kit-amp.com. The amplifier is suitable for those who want to know how the Lehmann Audio Black Cube sounds, and there is a desire to work with your hands. To unleash potential both a signal source and headphones of a sufficiently high level are recommended for this amplifier |
Related Products
Headphone Amplifier, Class A
Headphone amplifier in class A.The amplifier is assembled according to the Lehmann Audio Black Cube scheme, but unlike the original, the trace of the tracks is reduced by more than 2 times, which can ..
1180.00грн.
Related Articles
Measurement technique
Any more or less complex electronic device requires a functional check and adjustmentThe audio power amplifier is no exception and measurements of the characteristics of this device are not only a dev..
Headphone amplifier, A class Premium, measurements
Testing device Headphone amplifier, A class Premium Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>Headphone amplifier, A class Premi..




