Measurement of characteristics. PT2256 Volume Control Testing
| Testing device | Volume control PT2256 |
| Sampling mode | 24-bit, 48 kHz |
| Interface | E-MU1616m |
| Testing chain | E-MU1616m>Volume control PT2256>E-MU1616m |
| Supply voltage DC | 12V |
| 20 Hz - 20 kHz filter | ON |
| Normalize amplitude | ON |
| Level change | -0.5 dB / -0.5 dB |
| Mono mode | OFF |
| Calibration singal, Hz | 1000 |
| Polarity | correct/correct |
Summary
| Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB | +0.94, -1.09 |
Average |
| Noise level, dB (A) | -96.3 |
Excellent |
| Dynamic range, dB (A) | 96.4 |
Excellent |
| THD, % | 0.025 |
Good |
| THD + Noise, dB (A)) | -69.7 |
Average |
| IMD + Noise, % | 0.023 |
Good |
| Stereo crosstalk, dB | -71.9 |
Good |
| IMD at 10 kHz, % | 0.022 |
Good |
| General performance | Good |
Frequency response

Left |
Right |
|
| From 20 Hz to 20 kHz, dB | -2.19, +0.84 |
-2.24, +0.96 |
| From 40 Hz to 15 kHz, dB | -1.06, +0.83 |
-1.09, +0.94 |
Frequency response, loudness

Left |
Right |
|
| From 20 Hz to 20 kHz, dB | -4.43, +6.08 |
-4.43, +6.08 |
| From 40 Hz to 15 kHz, dB | -4.43, +5.77 |
-4.43, +5.77 |
Noise level

Left |
Right |
|
| RMS power, dB | -95.3 |
-94.5 |
| RMS power (A-weighted), dB | -96.6 |
-96.1 |
| Peak level, dB FS | -78.6 |
-76.7 |
| DC offset, % | +0.0 |
+0.0 |
Dynamic range

Left |
Right |
|
| Dynamic range, dB | +95.4 |
+94.6 |
| Dynamic range (A-weighted), dB | +96.6 |
+96.2 |
| DC offset, % | +0.00 |
-0.00 |
THD + Noise (at -3 dB FS)

Left |
Right |
|
| THD, % | 0.02449 |
0.02563 |
| THD + Noise, % | 0.02475 |
0.02596 |
| THD + Noise (A-weighted), % | 0.03207 |
0.03360 |
Intermodulation distortion

Left |
Right |
|
| IMD + Noise, % | 0.02239 |
0.02415 |
| IMD + Noise (A-weighted), % | 0.01424 |
0.01493 |
Stereo crosstalk

Left |
Right |
|
| Crosstalk at 100 Hz, dB | -70 |
-72 |
| Crosstalk at 1000 Hz, dB | -71 |
-71 |
| Crosstalk at 10000 Hz, dB | -63 |
-60 |
IMD (swept tones)

Left |
Right |
|
| IMD + Noise at 5000 Hz, | 0.02733 |
0.02837 |
| IMD + Noise at 10000 Hz, | 0.02014 |
0.01927 |
| IMD + Noise at 15000 Hz, | 0.21222 |
0.20815 |
Conclusions
| Volume control PT2256 using CMOS technology, it is specially designed for use in audio technology.
The module is equipped with two channels, making it ideal for both mono and stereo equipment. PT2256
provides volume control function, wide frequency response range and low total harmonic distortion to
ensure high efficiency and reliability
Summary: budget volume control, suitable for radio amateurs, with their own project. It can also be used in the vehicle's on-board network, which increases the versatility of this module. The volume control can be purchased from our store kit-amp.com. |
Related Products
Electronic volume control PT2256 with loudness
When assembling or repairing audio amplifiers, it is not uncommon for it to be necessary to adjust the level of the signal supplied to this amplifier, while it is not always possible or desirable to o..
440.00грн.
Related Articles
Measurement technique
Any more or less complex electronic device requires a functional check and adjustmentThe audio power amplifier is no exception and measurements of the characteristics of this device are not only a dev..



