TDA7294, amplifier testing. Characteristics Measurement
| Testing device | TDA7294 amplifier |
| Sampling mode | 24-bit, 48 kHz |
| Interface | E-MU1616m |
| Testing chain | E-MU1616m>TDA7294 amplifier>E-MU1616m |
| Supply voltage bipolar | -30V...0...+30V |
| Load resistance | 4 Ohm |
| Testing power | 20W |
| Maximum power | 100W |
| 20 Hz - 20 kHz filter | ON |
| Normalize amplitude | ON |
| Level change | -0.4 dB / -0.4 dB |
| Mono mode | ON |
| Calibration singal, Hz | 1000 |
| Polarity | correct/correct |
Summary
| Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB | +0.04, -0.25 |
Very good |
| Noise level, dB (A) | -108.8 |
Excellent |
| Dynamic range, dB (A) | 108.7 |
Excellent |
| THD, % | 0.00722 |
Very good |
| THD + Noise, dB (A) | -80.5 |
Good |
| IMD + Noise, % | 0.00764 |
Excellent |
| IMD at 10 kHz, % | 0.013 |
Very good |
| General performance | Very good |
Frequency response

Left |
Right |
|
| From 20 Hz to 20 kHz, dB | -0.55, +0.04 |
-0.55, +0.04 |
| From 40 Hz to 15 kHz, dB | -0.25, +0.04 |
-0.25, +0.04 |
Noise level

Left |
Right |
|
| RMS power, dB | -108.4 |
-108.4 |
| RMS power (A-weighted), dB | -108.8 |
-108.8 |
| Peak level, dB FS | -92.3 |
-92.3 |
| DC offset, % | -0.0 |
-0.0 |
Dynamic range

Left |
Right |
|
| Dynamic range, dB | +108.2 |
+108.2 |
| Dynamic range (A-weighted), dB | +108.7 |
+108.7 |
| DC offset, % | +0.00 |
-0.00 |
THD + Noise (at -3 dB FS)

Left |
Right |
|
| THD, % | 0.00722 |
0.00722 |
| THD + Noise, % | 0.00727 |
0.00727 |
| THD + Noise (A-weighted), % | 0.00945 |
0.00945 |
Intermodulation distortion

Left |
Right |
|
| IMD + Noise, % | 0.00764 |
0.00764 |
| IMD + Noise (A-weighted), % | 0.00734 |
0.00734 |
IMD (swept tones)

Left |
Right |
|
| IMD + Noise at 5000 Hz, | 0.01787 |
0.01787 |
| IMD + Noise at 10000 Hz, | 0.00970 |
0.00970 |
| IMD + Noise at 15000 Hz, | 0.01268 |
0.01268 |
Conclusions
| Tested by time and by the ears of a huge number of music lovers, the amplifier on the TDA7294 continues to delight
sound quality and power. The actual noise level does not exceed -108dB, which is an excellent result.
Summary: Perhaps one of the best microcircuit amplifiers in class AB. You can buy the module from our store kit-amp.com. It is recommended to use this amplifier in building a high-quality audio path. both with shelf and floor acoustics. Further, objective, improving the quality of the "amplifying" part sound path, will necessarily entail material costs by an order of magnitude, or even several orders of magnitude higher |
Related Products
TDA7294 original mono amplifier 100W
The AMP on TDA7294 is a class AB power amplifier. One of the main features of this microcircuit is the use of field-effect transistors in the preliminary and output amplification stages.The TDA7294 mi..
810.00грн.
Related Articles
TDA7294 inverting amplifier, measurements
Testing device TDA7294 inverting amplifier Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>TDA7294 inverting amplifier>E-MU1616m ..
LM3886 amplifier, measurements
Testing device LM3886 amplifier Sampling mode 24-bit, 48 kHz Interface E-MU1616m Testing chain E-MU1616m>LM3886 mono amplifier>E-MU1616m Supply voltag..




