Low power amplifier from National Semiconductor LM386.
At first glance, the amplifier on this chip is a competitor to PAM8403, and even in terms of power the LM386 is slightly inferior, but this comparison will not be correct, because Amplifiers work in different classes. This is class AB, and PAM8403 is class D, with all that it implies ...
At first glance, the amplifier on this chip is a competitor to PAM8403, and even in terms of power the LM386 is slightly inferior, but this comparison will not be correct, because Amplifiers work in different classes. This is class AB, and PAM8403 is class D, with all that it implies ...
| Measurements | |
| Supply voltage DC | 12V |
| Maximum power, W | 0,6 |
| Testing power, W | 0,04 |
| Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB | +0.07, +0.01 |
| Noise level, dB (A) | -93,7 |
| Dynamic range, dB (A) | 93,7 |
| THD, % | 0.13 |
| THD + Noise, dB (A) | -55,2 |
| IMD + Noise, % | 0.13 |
| IMD at 10 kHz, % | 0.12 |
| General characteristics | |
| Amplifier class | AB |
| Built-in protection | Yes |
| Chip | LM386 |
| Gain | 20 |
| Number of channels | mono |
| Power at 8 Ohm | 1W |
| Supply voltage maximum (constant) DC | 12V |
| Supply voltage minimum (constant) DC | 4,5V |
| THD | 0.2% at 0.8W at 8 ohms |
Related Products
TDA 1517 stereo amplifier 6W
Low-power (2x6W) multimedia stereo amplifier. Suitable for stationary use in acoustics or as a labor..
200.00грн.




